Dnes je nedeľa, 14.august 2022, meniny má: Mojmír
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Klimatické zmeny môžu ovplyvniť populáciu tučniakov

júl 01, 2014 - 17:34
Klimatické zmeny do roku 2100 pravdepodobne spôsobia zníženie populácie tučniaka cisárskeho na Antarktíde o pätinu. Tvrdí to správa, ktorú vypracovala skupina zložená z amerických, britských a holandských vedcov. Tí teraz žiadajú, aby vlády krajín označili tento druh živočíchov za ohrozený. Správu uverejnili v časopise Nature Climate Change.
Foto: 
"Tučniakom hrozí výrazné zníženie populácie," uviedla Stephanie Jenouvrier z Woods Hole Oceanographic Institution, ktorá tím vedcov viedla. Ako priblížila, množstvo tučniakov cisárskych sa v blízkej budúcnosti pravdepodobne zníži o 19 až 33 percent oproti dnešnému stavu, ktorý je približne 600-tisíc zvierat. 
 
Najväčšou hrozbou pre tučniaky cisárske, ktoré sú najväčšie a najťažšie zo všetkých žijúcich druhov tučniakov, sú podľa vedcov zmeny v množstve morského ľadu, ktorý obmýva brehy Antarktídy. Tučniaky ho používajú napríklad ako skrýšu pred predátormi či sa po ňom presúvajú k zdrojom pitnej vody a obživy pre seba a svojich potomkov. "Existuje určitý objem morského ľadu, ktorý je pre tučniakov vhodný," vysvetlil Phil Trathan z British Antarctic Survey. Otepľovanie Antarktídy a následné zmeny v morskom ľade preto ovplyvňujú aj životy tučniakov. Vedci preto navrhujú, aby sa v Rossovom mori, kde sú podmienky pre život tučniakov stále vhodné, založila ochranná zóna. "Založením morskej ochrannej zóny v Rossovom mori by sme získali čas na zavedenie stratégii, ktoré by znížili znečistenie Antarktídy skleníkovými plynmi," navrhla Stephanie Jenouvrier.
 
Zdroj a foto: SITA

- - Inzercia - -