Dnes je sobota, 13.august 2022, meniny má: Ľubomír
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

O tanečníkoch a dotykoch

apríl 18, 2022 - 16:00
Dotyk bol vždy súčasťou práce tanečníkov. Avšak v dobe, keď je na všetko potrebný písomný súhlas, niektoré divadelné či filmové spoločnosti ponúkajú svojim zamestnancom workshopy na túto tému a objavila sa aj nová funkcia- režisér intimity.
Foto: 
instagram

Úlohou režiséra intimity je starať sa o fyzickú a emocionálnu pohodu účinkujúcich a zabezpečiť informovaný súhlas, najmä v produkciách so simulovaným sexom alebo násilím. Film a divadlo si v posledných rokoch osvojili využívanie koordinátorov intimity a teraz, v priebehu minulého roka, Americké divadlo baletu (American Ballet Theatre) či Kanadský národný balet (National Ballet of Canada), najali špecialistov na intimitu, aby konzultovali jednotlivé inscenácie.

Pre novú, skrátenú inscenáciu „Mayerling“, premenovanú na „Škandál v Mayerlingu“, priviedol Škótsky balet dvoch intimných režisérov na celofiremné workshopy, ako aj na súkromné ​​diskusie s tanečníkmi. Intímni režiséri povzbudzovali účinkujúcich, aby prevzali kontrolu prostredníctvom rozhovorov so svojimi partnermi a pomalým prechodom na nepríjemnejšie časti choreografie. Baletné hnutie #MeToo okolo roku 2018 prinieslo niekoľko zábleskov zmeny, povedal Christopher Hampson, riaditeľ škótskeho baletu, ale cesta je dlhá. "Stále nemám pocit, že priemysel prijal zodpovednosť za holistickú výzvu, ktorú vytvára," povedal Hampson.

(Zdroj: The New York Times, foto @emily_macinnes)

- - Inzercia - -