Dnes je piatok, 12.august 2022, meniny má: Darina
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Farebný svet Daniela Bidelnicu a Andyho Warhola

marec 28, 2022 - 13:17
V nedeľu 27. marca sa v priestoroch galérie Zoya konalo otvorenie výstavy obrazov Daniela Bidelnicu, Môj svet. Vernisáž moderovala Alena Heribanová, za asistencie kurátorky Ivety Ledeckej a pod hudobným doprovodom Adrieny Bartošovej spolu s klavíristom Pavlom Berezom.
Foto: 
Ramon Leško

Výstava čiastočne mapuje umelcovu tvorbu aj z posledných dvoch rokov pandémie. Farebný svet akademického maliara Daniela Bidelnicu dokonale zapadol do priestorov Zoya galérie Elesko. Bol to aj zámer. “Veľa obrazov vzniklo priamo do priestoru tejto galérie. Snažili sme sa vytvoriť prostredie, ktoré by charakterizovalo mňa a Andyho Warhola. Keby tu bol, snáď by sa mu páčila kombinácia, ktorú sme vymysleli,” vysvetľuje autor Daniel Bidelnica.

ram_1203.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Spolu s obrazmi môžu návštevníci vidieť aj objekty, ktoré maliar vytvoril. Rád presahuje hranice aj fyzického charakteru, maľuje po okuliaroch, po domoch či po ľudských telách. Kurátorka Iveta Ledecká otvorila výstavu so slovami: “Myslím si, že ľudia potrebujú v súčasnosti vidieť aj niečo iné než temné veci a práve Daniel je autor, ktorého obrazy žiara farbami. Výstava mapuje svet dvoch spomínaných autorov, a pri vyberaní Danielových obrazov som veru mala čo robiť, je to veľmi pracovitý a húževnatý maliar. On je taký James Bond v umeleckej forme.”

ram_1216.jpg

Foto: 
Ramon Leško

ram_1133.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Námety na obrazy zbiera umelec na cestách po svete, skoro každá skončila výstavou. Za prelomové výstavy môžeme považovať tie z Kanady, Brazílie, Indie či Mexika. Ateliér nášho akademického maliara žiari farbami a návštevníci ich majú možnosť vidieť v Zoya gallery v Modre od 27. marca do 12. júna. Maľovanie robí svet krajším, na tom sa zhodli všetci návštevníci výstavy. Maliarovu tvorbu si prišli pozrieť aj Bolek Polívka, Marcela Laiferová, Peter Kočiš, Fedor Malík, Nina Poláková, Karin Hajdu, Iveta Lederer, Gabriela Belopotocká.

ram_1124.jpg

Foto: 
Ramon Leško

ram_1116.jpg

Foto: 
Ramon Leško

ram_1198.jpg

Foto: 
Ramon Leško

- - Inzercia - -