Dnes je piatok, 12.august 2022, meniny má: Darina
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Gabriela Belopotocká: Vydali sme umelecký skvost

marec 02, 2022 - 10:00
Najnovšia kniha pod taktovkou básnika a textára Kamila Peteraja a maliara Martina Augustína je doslova umelecký skvost. Zahŕňa v sebe nežné ilustrácie podčiarknuté básňami v originálnom darčekovom balení, aké sme ešte na Slovensku nemali. O edícii Luxusnej knižnice a o vytvorení diela nám viac porozprávala Gabriela Belopotocká, generálna riaditeľka vydavateľstva IKAR.
Foto: 

Edícia Luxusnej knižnice vydavateľstva IKAR je ojedinelá svojho druhu u nás. Ako vznikala?

Pred desiatimi rokmi sme začali s predajom výpravných luxusných kníh prostredníctvom internetu. Chceli sme vedieť, aký záujem vyvolajú takéto exkluzívne stvárnenia u slovenských čitateľov a bibliofilov. Prvým trom publikáciám sme urobili vlastnú webovú stránku, no potom sme si uvedomili, že je lepšie vytvoriť centrálny portál pre všetky projekty Luxusnej knižnice, na ktorom si môžu záujemcovia pozrieť aj predchádzajúce projekty a kúpiť krásne publikácie na rôzne príležitosti. Portál, samozrejme, začal generovať návštevnosť, vytvorili sme špeciálny newsletter a mohli sme s  ním začať marketingovo pracovať.  

Podľa čoho do nej vyberáte knižné tituly?

Vyberať luxusné tituly je pomerne náročná vec. V prvom rade ich nie je na knižnom trhu veľa a nie všetky, ktoré existujú, sú u nás predajné. Prirodzene, najskôr sme začali prekladovými publikáciami a postupne sme dospeli k tomu, že chceme vydávať aj pôvodné tituly, aby sme rozšírili portfólio. Cítili sme, že čitateľ bude mať o slovenskú tvorbu v exkluzívnom stvárnení záujem a nemýlili sme sa. 

Aké máte ohlasy od čitateľov?

Publikácie sú vždy krásne, dokonalo adjustované. Vždy kladieme dôraz na jedinečné stvárnenie, prinášame niečo, čo ešte na trhu nikto nevidel, napríklad viazanie v dreve alebo plexiskle, špeciálne oriezky a podobne. K niektorým publikáciám vytvárame aj darčeky a, samozrejme, aj balenie musí byť vždy exkluzívne. Čitatelia majú radi krásne knihy, radi sa takouto publikáciou kochajú vo svojej knižnici, alebo ju kúpia ako darček na špeciálnu príležitosť. 

krst_-_007.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Výnimočná kniha Sen menom láska s veršami básnika Kamila Peteraja a s ilustráciami Martina Augustína vychádza v limitovanej edícii päťsto kusov. Možno ju kúpiť iba prostredníctvom portálu luxusnakniznica.sk. Čím všetkým je výnimočná?

Všetky naše luxusné publikácie sú dostupné na portáli. Kniha Sen menom láska je výnimočná tým, že má modernú, unikátnu grafickú úpravu, obálka knihy je tvorená ako jednotný celok. Martinov obraz na obálke prechádza celou knihou vrátane oriezky, čo je naozaj nevídané. Krabica ku knihe je sama osebe vizuálne krásna a hodvábna šatka s vyobrazením Martinovho diela je dokonalým darčekom pre ženu. Muži majú príležitosť obdariť svoje polovičky knihou na ich sviatok. 

S umelcami spolupracujete už dlhšie, na základe čoho to funguje a prečo práve oni dvaja?

Toto je už naša tretia kniha. Prvou bola publikácia Obrazy v textoch, texty v obrazoch, druhou Stále ťa mať a teraz je to Sen menom láska. Prečo oni? Lebo sú jednoducho úžasní. Dobre sa s nimi spolupracuje, sú kreatívni, nápadití a čo je najdôležitejšie, čitatelia ich dielo milujú. Dôkazom je aj posledná kniha, z ktorej sa za štyri dni predalo viac ako osemdesiat percent. 

Tvorivý proces trval viac ako rok. Obaja aktéri si nevedia vynachváliť váš tvorivý prínos k dielu. Ako ste sa na ňom podieľali z vašej pozície vo vydavateľstve, ktoré dielo vydalo?

Tvorili sme ju všetci štyria. Ja som prichádzala s nápadmi, pretože chodím do zahraničia, do tlačiarní, na výstavy, tam mapujem novinky a snažím sa to doma, ak je to možné, presadiť. Tento nápad som dostala v Nemecku, kde som videla, ako možno k obálke knihy nádherne prispôsobiť oriezku a navrhla som autorom takéto riešenie. Boli nadšení, a tak sme to skúšali spoločne doviesť do dokonalosti, kým sme všetci štyria neboli spokojní. Zámerne hovorím štyria, lebo súčasťou tvorivého tímu je aj grafická dizajnérka Barbara Baloghová. 

Kompletný balík tvorí exkluzívna, ručne číslovaná kniha, luxusná hodvábna šatka s ilustráciou Martina Augustína a biele rukavice na rozbalenie. To sme u nás na knižnom trhu ešte nevideli. Ako vám napadlo ponúkať knižku takto vskutku originálne?

Luxusný darček musí byť aj luxusne zabalený. Kniha je balená v hodvábnom papieri a vložená do špeciálnej darčekovej krabice uzatvorenej mašľou. Toto všetko je vložené do expedičnej krabice a v nej sú pribalené biele rukavice a v hodvábnom papieri zabalená šatka. Všetko spolu krásne ladí a spĺňa vysoké kritériá produktu Luxusnej knižnice. 

krst_-_015.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Kniha pôsobí priamo na srdce, otvára v nás komnaty, ktoré by sme možno nechali radi aj zatvorené a práve tým je krásna jej hĺbka. Mali ste z nej podobný dojem od začiatku?

Básne Kamila Peteraja v kombinácii s ilustráciami Martina Augustína nemôžu nikoho nechať chladným. Listovať a čítať si knihu je silný emocionálny zážitok. 

Blíži sa krásny sviatok – Medzinárodný deň žien. Ktoré ženy vás v živote inšpirujú?

Mama, stará mama a všetci ľudia, od ktorých sa môžem niečo naučiť.

Čo by sme my ženy mohli pre seba navzájom urobiť, aby nám bolo na svete krajšie?

Ľudia by mali vedieť, čo je láska, čo je cit a čo je slušnosť.

- - Inzercia - -