Dnes je nedeľa, 14.august 2022, meniny má: Mojmír
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

Zvyky a "zlozvyky" kávovej kultúry na Slovensku

február 22, 2022 - 16:00
Káva sa pije po celom svete. Má rôzne podoby, prípravy i konzumentov. Niektorí z nás ju pijú iba na základe prísunu potrebnej dávky kofeínu, iní zasa pre jej chuť. Aký typ kávy a prípravy je na Slovensku najobľúbenejší?
Foto: 
Coffee Veronia

 ,,TUREK“ – ZALIEVANÁ KÁVA      

Najčastejšie pripravovaná káva v domácnostiach je zalievaná. Pomenúvame ju nesprávnym názvom ,,Turek“.  Väčšina ľudí v domácnostiach si potrebuje kávu pripraviť jednoducho a rýchlo. Nerieši sa hrúbka mletia a ani množstvo kávy. Chuť kávy je zväčša rovnaká, maximálne je slabšia alebo silnejšia, podľa toho či nám ubehne ruka pri jej sypaní do šálky. Bežná chuť zalievanej kávy je často sprevádzaná trpkou dochuťou, ktorá je spôsobená najmä dlhým lúhovaním. Približne po 3 až 4 minútach sa v káve lúhujú škodlivé látky, ktoré práve spomínanú trpkosť spôsobujú. Vďaka dlhému lúhovaniu kávy, tak okrem nepríjemnej trpkej chuti dochádza aj k zdravotným problémom ako pálenie záhy či celkovému zaťaženiu organizmu. Správnou prípravou aj zalievanej kávy môžete dosiahnuť výnimočnú chuť a obmedziť niektoré zo zdravotných problémov. A ako si ju teda pripraviť správne? Stačí použiť 5g až 8g na 100ml vody, zalievať vodou na dva krát s teplotou 92°C a nechať lúhovať maximálne 3 minúty. Následne je vhodné preliať si kávu do druhej šálky, prípadne použiť zariadenie FrenchPress, Okrem správnej prípravy je potrebné mať aj kvalitnú a čerstvo pomletú kávu s vyváženým chuťovým profilom.

Druhou obľúbenou činnosťou Slovákov je návšteva kaviarní. Káva spája ľudí, čoho dôkazom je aj vysoká návštevnosť týchto gastronomických prevádzok. Ľudia sa stretávajú počas celého dňa a ich hlavným cieľom je stretnutie s blízkou osobou, kolegom či firemným partnerom. A pri čom sa najlepšie porozprávajú? No  predsa pri šálke kvalitnej a zdravo pripravenej kávy. 

JEDNO ,,PICCOLLO“ ČI PRESSO“ PROSÍM

Žijeme v tzv. ,,začarovanom kruhu“. Každý, kto aspoň minimálne vníma kávovú kultúru na Slovensku vie, čo je to Espresso, Espresso Lungo i to, čo vlastne znamená ,piccollo“  a ,,presso“. Často krát barista vie, čo je to Espresso, ale príde zákazník, ktorý si automaticky vypýta ,,Piccollo alebo ,,Presso“. Čo teraz? Je na baristovi, aby v prípade ,,Piccola“ priniesol to správne pripravené Espresso alebo Ristretto a v prípade ,,Pressa“ to správne pripravené Espresso Lungo. Edukácia zákazníkov je príjemnou a dôležitou povinnosťou každého baristu. 

espresso.jpg

Foto: 
Coffee Veronia

     Druhá strana nášho ,,začarovaného kruhu“ je o zákazníkoch. Veľa zákazníkov už vie, akú kávu si má pýtať. Avšak často krát sa stane, že zákazník si objedná Espresso, a príde otázka zo strany personálu ,,malé, alebo veľké?“, Je to z dôvodu že, barista si nie je istý či zákazník vie, čo si  pýta. Ak zákazník vie, čo si pýta jeho odpoveď by mala byť veľmi jednoduchá – len Espresso. Espresso je len jedno. Objem 20ml až 30ml s lieskovo orieškovou krémou bez prepálených okrajov. 

,,PRESSO“ ČO TO VLASTNE JE?

Nie každý má rád silu a intenzitu Espressa. Mnohí si doň pridávajú horúcu vodu či si jednoducho vypýtajú skrátenú verziu ,,Presso“. Pod ,,Pressom“ takmer v každej prevádzke dostaneme kávu vo veľkej šálke, ktorá má minimálnu krému a často krát trpkú dochuť. Konzumenti často siahnú po mlieku alebo smotane či cukre. Následne z kávy máme ,,tzv. kakavko s kofeínom, pri ktorom sa vôbec nemôžme baviť o nejakej chuti. ,,Presso“ sa vo väčšine prevádzok pripravuje tak, že káva tečie zo stroja viac ako 30 sekúnd, často krát aj dvoj, troj, násobok správneho času. Po 30 sekundách sa v káve lúhujú aj škodlivé látky, ktoré nám môžu spôsobiť zdravotné problémy, no najmä spôsobujú nepríjemnú trpkú chuť samotného nápoja. Preto ak máme radi väčšiu kávu je potrebné si objednať Espresso Lungo. Espresso sa pripraví do väčšej šálky a následne sa v separátnej kanvičke podáva horúca voda na zriedenie chuti Espressa. 

KOMBINÁCIA MLIEKA A KÁVY

Mnohí z nás preferujú práve kombináciu mlieka a kávy, pretože si chcú silnú chuť kávy zjemniť. Princíp spojenia kávy a mlieka je však opačný.  Ak speníme mlieko správne, jeho chuť zosladne. Espresso zvýrazní svoju celkovú chuť a my tak máme možnosť degustovať mliečny krém s výraznou chuťou kávy, podľa toho z ktorej krajiny daná odroda pochádza. Máte chuť na horkú čokoládu? Zvoľte mliečny nápoj, ktorého základom bude Espresso z Brazílie. Máte chuť na niečo výrazne ovocné a svieže? Brazílske kávy spracované africkým spôsobom alebo čistá Etiópia či Kenya vám tento pôžitok určite zaručia. 

Najviac populárne je u nás práve Cappuccino. Ak si ho objednáte vo viacerých prevádzkach, nedostanete ho všade rovnaké. Slabo vyškolený personál a nezáujem majiteľov spôsobuje to, že Cappuccina v niektorých podnikoch pripomínajú ,,Tatry“. Prepálené mlieko s veľkými bublinami a suchou penou zďaleka nekorešponduje s  jeho správnou a chutnou verziou. Pre čiastočné doladenie vizuálnej i chuťovej stránky takto pripraveného Cappuccina si na jeho kopčekoch nájdete aj škoricu alebo kakao. Práve týmto sa snažia mnohé prevádzky zmazať nepríjemnú chuť prepáleného mlieka. Čo robiť, ak nám takéto Cappuccino pristane na stole? Najvhodnejšie je ho vrátiť. Prepálené mlieko a jeho suchá pena nám neprinesie požadovanú lahodnú chuť kávy a mlieka ihneď po odpití ba dokonca nám môže spôsobiť rôzne zdravotné ťažkosti.

Ak si plánujete v kaviarni vypýtať zvlášť mlieko k Espressu, ubezpečte sa, že aj toto samostatne dolievané mlieko bude teplé. Studené mlieko a smotana ničia chuťové vlastnosti Espressa. 

cappuccino-01.jpg

Foto: 
Coffee Veronia

INSTANTNÉ NÁPOJE – JE TO NAOZAJ PROBLÉM?

Instantné nápoje obsahujú taktiež kofeín a ich príprava je veľmi rýchla – nasypanie a zaliatie. Ani zďaleka však nepripomínajú chuť kávy, ktorú si radi vychutnávame. Preto mnohí pridajú mlieko, cukor a chuť je znesiteľnejšia. Ľudia si však neuvedomujú, že pitím instantných nápojov si veľa krát zarábajú na veľké zdravotné problémy, ktoré sa môžu prejaviť aj v neskoršom veku. Výroba instantných nápojov prebieha často krát z poškodených alebo prehnitých kávovníkových zŕn a v tých lepších prípadoch z viac krát vylúhovaného kávového extraktu. A či je to teda zlé? Veď predsa ani zalievanú kávu si po dopití nezalejete ešte raz. Pritom zdravá a chutná káva sa dá pripraviť za podobne rýchly čas ako ten instantný nápoj.Stačí len vedieť ako na to a chcieť. Chuťové poháriky i váš organizmus sa vám určite odvďačia. 

dsc_6956.jpg

Foto: 
Coffee Veronia

 Kultúra pitia aj prípravy kávy je v každej krajine iná. Jedna vec je však pre všetkých rovnaká – Káva spája ľudí. Je jedno či si zalievate kávu doma, stlačíte gombík na automatickom kávovare v kancelárii alebo si vychutnáte Espresso, prípadne Cappucino v kaviarni. Podstatné je aby ste mali z kávy pôžitok. Jej pitie i príprava by mala byť pre vás radosť.

Ako sa kávová kultúra na Slovensku vyvíjala i to ako rozoznať kvalitnú kávu sa dozviete v predchádzajúcom rozhovore s uznávaným pražiarom, cofeológom a zakladateľom rodinnej pražiarne kávy s takmer 20 ročnou tradíciou Coffee VERONIA, Oldřichom Holišom. 

- - Inzercia - -