Dnes je nedeľa, 14.august 2022, meniny má: Mojmír
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Menopauza nie je nepriateľ, dá sa zvládnuť s ľahkosťou

február 10, 2022 - 14:00
Menopauzou žena prechádza prirodzene a to čo nám v skutočnosti robí starosti prichádza až po nej. Menopauza je totiž definovaná ako posledná menštruácia v živote ženy a to problematické obdobie potom, ktorého sa tak všetky bojíme, sa nazýva správne postmenopauza. Práve postmenopauza spôsobuje ženám diskomfort.
Foto: 

Keď sa hlási o slovo
Menopauza prichádza pomaly a telo pri nej prechádza viacerými zmenami. „Menštruačné cykly sa stávajú postupne nepravidelnými, najprv sa skracujú, potom predlžujú až nakoniec žena prestáva menštruovať úplne. V ženskom tele vyhasína hormonálna funkcia vaječníkov a tým pádom aj hladina estrogénu, “ začína rozprávať gynekológ MUDr. Peter Harbulák PhD z centra Gyn-Fiv. To, že sa žena nachádza v tejto fáze môžu signalizovať aj nasledujúce zmeny a ťažkosti. Príznaky nedostatku estrogénov môžeme rozdeliť na skoré, akými sú návaly, poruchy spánku a psychické symptómy (podráždenosť, úzkostné stavy, depresívne nálady). Medzi neskoré príznaky menopauzy patria kožné zmeny, atrofia v urogenitálnej oblasti, osteoporóza, zvýšené riziko ochorení kardiovaskulárneho systému či poruchy sexuality, vyratúva nemálo signálov odborník, ktorý garantuje, že na menopauzu sa dá pripraviť. 

Príjmite ju

Skrátka, treba si uvedomiť, že menopauza a následné zmeny organizmu v postmenopauze sú až na pár výnimiek úplne prirodzenými procesmi, ktoré nastupujú v určitom období u každej z nás a ktoré je možné jednoduchým testom a odberom krvi predvídať. Pravdou však je, že u každej ženy prebiehajú tieto procesy do určitej miery individuálne. Niektoré ich znášame lepšie, niektoré s nemalými ťažkosťami. Hrať hrdinku za každú cenu však netreba.
 „V prípade, že žena vníma zmeny veľmi negatívne, alebo jej zásadne ovplyvňujú kvalitu života mala by sa obrátiť na svojho gynekológa, prípadne iného špecialistu,“ úprimne radí MUDr. Harbulák. Sú totiž situácie, kedy má význam menopauzu podchytiť lekársky, kedy ju treba liečiť a je vnímaná ako nežiadúci stav či ochorenie.
Medicínsky je vhodné príznaky menopauzy podchytiť, keďvýrazne zasahujú do života ženy. Či už sú to časté návaly tepla, poruchy sexuality ovplyvňujúce sexuálny život ženy, inkontinencia alebo výrazná úzkosťprípadne depresívne nálady. Netreba zanedbávať ani pravidelné preventívne prehliadky a meranie kostnej denzity ako prevenciu osteoporózy,“ vystríha špecialista.

Triky na jej oddialenie 

Zvrátiť čas by sme chceli v mnohých oblastiach bytia. Zväčša je to však nemožné. Zvonku síce dokážeme naše telo vylepšiť, rôzne nástroje a metódy estetickej medicíny nám to umožňujú, no zvnútra starneme po státisíce rokov rovnako. Miesto toho, aby sme proti tomu bojovali, je rozumenejšie a rozhodne menej vyčerpávajúce tento fakt prijať a objavovať samú seba v novej etape života. Boj s menopauzou je síce možný, avšak len s hormonálnou liečbou v určitých prípadoch.
„Je niekoľko typov hormonálnej substitučnej liečby (HRT). Používajú sa rôzne schémy, kombinácie a formy preparátov - perorálne, transdermálne, lokálne. V zásade je treba liečbu individualizovaťa zvážiť pomer:  prínos / riziko u každej pacientky. V súčasnosti HRT nie je na Slovensku často predpisovaná hlavne z obavy pred možnými nežiaducimi účinkami. Aj keď v zahraničí je považovaná za bezpečnú medikamentóznu liečbu symptómov postmenopauzy. Popri medikamentóznej terapii je dôležitá správna životospráva a dostatok pohybu, “ hovorí opäť MUDr. Harbulák. Porozumieť tomu treba asi tak, že je rozdiel, ak o hormonálnu liečbu požiada žena u ktorej prichádza menopauza skôr než by mala (hovoríme o predčasnej menopauze), alebo ak o ňu požiada žena po štyridsiatke, ktorá už tehotenstvo neplánuje. Menopauza môže byť vnímaná ako problém vtedy, ak žena ešte nemá vlastné deti a plánuje ich.

Vyvrátenie mýtu na záver


Pálčivá téma v období menopauzy a postmenopauzy je tiež priberanie. Chceme zostať atraktívne nielen pre svojich partnerov, ale aj pre seba samé. Mnohé z nás sa pasujeme s predsudkami, že menopauzou sa veľa zmení aj po tejto stránke. „Lenže priberanie nie je priamo príznakom postmenoapuzy“, potvrdzuje MUDr. Peter Harbulák, PhD.. „Môže však byť sprevádzajúcim javom ostatných zmien v tele ženy,“ hovorí na záver vyhľadávaný lekár centra Gyn-Fiv.

- - Inzercia - -