Dnes je piatok, 12.august 2022, meniny má: Darina
Čas čítania
menej ako
1 minúta
Zatiaľ prečítané

Rekordných 6 805 nových prípadov koronavírusu

november 05, 2021 - 10:20
Na Slovensku sme vo štvtok prekonali rekord v počte nových prípadov koronavírusu. Zároveň sa na Slovensku potvrdil subvariant delty AY.4.2, ktorému sa hovorí aj delta plus.
Foto: 
red

Vo štvrtok malo na Slovensku pozitívny výsledok PCR testu 6 805 osôb, laboratóriá pritom vykonali 20 519 vyšetrení. Počet hospitalizovaných sa zvýšil o 74, v nemocniciach tak leží 1 964 pacientov. Za uplynulý deň pribudlo 20 obetí ochorenia COVID-19. Zaočkovať sa nechalo 1 581 ľudí. Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.

Na Slovensku bol v pozitívnych vzorkách na vírus SARS-CoV-2 sekvenovaním potvrdený subvariant delty AY.4.2, ktorému sa hovorí aj delta plus. Informoval o tom hlavný hygienik Ján Mikas. Doplnil tiež, že ide o osem prípadov z celkovo 2 681 sekvenovaných pozitívnych vzoriek za mesiac október 2021.

Subvariant delty AY.4.2 sa predbežne podľa dostupných informácií javí o 10 až 15 % infekčnejší ako materská línia. Faktorom prenosu bol vo všetkých prípadoch kontakt s pozitívne testovanými osobami. Sedem osôb s potvrdeným subvariantom bolo neočkovaných, jedna osoba bola očkovaná. „Epidemiológovia majú situáciu pod dohľadom a vlastnosti i šírenie tohto subvariantu budú dôkladne monitorovať,” doplnil Mikas.

Na sekvenovaní vzoriek sa podieľali laboratóriá Úradu verejného zdravotníctva SR, Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied, Vedeckého parku Univerzity Komenského v Bratislave a Martinské centrum pre biomedicínu Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Martine.

- - Inzercia - -