Dnes je piatok, 12.august 2022, meniny má: Darina
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

KRÁSA - Zbavte sa celulitídy

jún 07, 2021 - 11:49
S príchodom teplých dní a postupným odhaľovaním sa viac pozeráme na to, ako vyzerá naše telo. Medzi nepríjemných strašiakov patrí celulitída, pomarančová koža. Je to hlavne estetický problém, hoci ak ju zanedbáme, môže spôsobiť aj zdravotné problémy. Postihuje až deväťdesiat percent žien bez ohľadu na hmotnosť či vek a nevyhýba sa ani mužom.
Foto: 
shutterstock.com

Zbavte sa celulitídy 

Objavuje sa predovšetkým v oblastiach, kde sa zvykne ukladať tuk, teda na stehnách, bokoch a na zadku, ale aj na bruchu a pažiach.

Ukazuje náš životný štýl

Príčinou vzniku pomarančovej kože je porucha cirkulácie lymfy a zadržiavanie vody v tukových bunkách. Vznik celulitídy ovplyvňujú genetické predispozície, ale nemôžeme sa vyhovárať len na dedičnosť. Podstatnú úlohu zohrávajú aj ďalšie faktory – rôzne diéty, alkohol, fajčenie, sedavé zamestnanie, nadváha, nedostatok pohybu, lieky, ktoré zadržiavajú vodu, hormonálna antikoncepcia a stres. A áno, viac sú postihnuté ženy so ženskými tvarmi, ktoré majú vďaka estrogénu mäkšiu a menej elastickú pokožku.

Ktorá je to fáza?

Podľa viditeľnosti ju rozdeľujeme do niekoľkých štádií. V zrkadle si ľahko overíte, ako na tom ste. Ak je vaša pomarančová koža viditeľná, len ak stisnete pokožku prstami, ide o prvú fázu. V druhej fáze je vaša pokožka poležiačky hladká, ale postojačky sa objavia hrbolčeky. Tretiu fázu definujeme, ak je koža zvlnená v ktoromkoľvek prípade.

Beh na dlhú trať

Celulitída sa nedá odstrániť šibnutím čarovného prútika a neexistuje žiadna stopercentná metóda, ktorá zaberá okamžite. Je to beh na dlhú trať a žiada si komplexný prístup, ktorý zahŕňa vyváženú stravu, pravidelný pohyb a špeciálne masáže. Začať možno hneď teraz.

Pohyb, pohyb – a pohyb

pohyb_pohyb_-_a_pohyb.jpg

Pohyb, pohyb – a pohyb
Foto: 
shutterstock.com

Aj keď to ženy nerady počúvajú – účinne zaberá pravidelný pohyb. Žiadny krém, zábal, ani čaj nepomôže tak ako pohybová aktivita. Je to najlepší a najúčinnejší bojovník s celulitídou. Pomôže nielen zbaviť sa nadbytočných kíl, ale rozprúdi krv a lymfu a podporí vylučovanie toxínov a škodlivých látok, ktoré tvoria pomarančovú kožu. Výhodou pravidelného pohybu je, že na spevnenej pokožke je aj pokročilé štádium celulitídy menej viditeľné. Dobrá správa je, že na potlačenie celulitídy sú vhodné veľmi jednoduché aktivity: mierny dlhotrvajúci pohyb, chôdza – hlavne do kopca, beh, bicyklovanie, plávanie, korčuľovanie a joga. Všetky aktivity možno realizovať vo voľných chvíľach. Dôležitá je však pravidelnosť. Ak chodievate do fitnescentra, tak do cvičenia určite zaraďte aj rotoped alebo bežiaci pás. Medzi overené cviky patria unožovanie a zanožovanie v ľahu na boku. Výbušné športy ako tenis alebo squash na celulitídu nie sú vhodné.

Preč s cukrom

Strava by mala byť bohatá na vitamíny C, E a zinok, antioxidanty, omega-3 mastné kyseliny, kvalitné bielkoviny a vápnik. To, že máme prijímať vlákninu, veľa čerstvej zeleniny a ovocia azda ani netreba pripomínať. Vyhýbať by sme sa mali tučným, presoleným, údeným a konzervovaným potravinám. Kameňom úrazu je alkohol a cukor. V ideálnom prípade by sme mali tieto zložky zo stravy úplne vylúčiť. Dôležitý je tiež pravidelný pitný režim – približne dva litre tekutín denne, spomedzi ktorých uprednostňujeme čistú neperlivú vodu a nesladené čaje. Nepijeme nárazovo, ale pohár každú hodinu.

Zaktivizujte lymfu

Pokožke hlavne v prvotných fázach celulitídy prospeje jemná masáž, ktorú si môžeme dopriať aj doma. Postihnuté miesta si pri každom sprchovaní masírujeme hrubou žinkou alebo lufou a striedame teplý a studený prúd vody. Pokožku si prečistíme pravidelným pílingom. Na záver pridáme masáže, pri ktorých do pokožky vtierame oleje alebo špeciálne krémy proti celulitíde. Masáže by sme mali absolvovať dvakrát denne, ráno, aj večer. Vhodné sú aj škoricové zábaly. Účinným pomocníkom v podpore činnosti lymfatického systému sú bylinky. Echinaceu si dajte každý deň vo forme odvaru a využiť ju môžeme aj pri zábale, kúpeli, alebo tinktúre. Nemenej účinný je brezový olej a píling. Po týchto krokoch bude koža správne prekrvená, napnutejšia a spriechodnená pre lymfu.

Masáž prečisťuje

masaz_precistuje.jpg

Masáž prečisťuje
Foto: 
shutterstock.com

Hlavne pri viditeľnej celulitíde je účinným pomocníkom lymfatická masáž. Prečisťuje a obnovuje priechodnosť lymfatického systému, ktorý odvádza z tela škodlivé látky. Rôzne ťahy a tlaky aktivujú lymfatický systém pod pokožkou. Robí sa prístrojovo alebo ručne a určite by ju mal robiť odborník. Pomocou jemných hmatov môže zlepšiť obeh lymfy v mieste lymfatických uzlín, pričom dochádza k vylúčeniu prebytočnej tekutiny a škodlivých látok metabolizmu.

Domáca prevencia

Spomedzi domácich procedúr, ktoré môžete zaradiť medzi svoje rituály krásy, si určite vyberte saunu. Pomáha rozprúdiť krv a lymfu. K sprchovaniu ohrozených partií striedavo teplou a studenou vodou pridajte píling napríklad z ovsených vločiek a masáže špeciálnymi spevňujúcimi prostriedkami, ktoré nájdeme v ktoromkoľvek obchode. Možno budete prekvapené, ale dôležitý je aj výber obuvi. Príliš vysoké podpätky totiž skracujú lýtkový sval, ktorý potom nemôže fungovať ako pumpa, ktorá rozvádza telesné tekutiny. Z rovnakého dôvodu je nevhodná príliš tesná spodná bielizeň alebo nohavice.

Škoricový zábal

skoricovy_zabal.jpg

Škoricový zábal
Foto: 
shutterstock.com

Škorica pokožku prehrieva, rozprúdi lymfu a z tukových ložísk pomáha vyplaviť zásoby tuku. Okrem toho pokožku spevňuje a viditeľne zlepšuje jej celkový stav. Zábal zo škorice pripravíme veľmi jednoducho – potrebujeme biely jogurt a olivový olej. Do téglika jogurtu pridáme tri čajové lyžičky škorice a dve lyžičky oleja. Postihnuté miesta natrieme pripravenou zmesou a na polhodinku zabalíme do potravinovej fólie. Účinok škorice sa totiž dostavuje práve v teplom prostredí.

- - Inzercia - -