Dnes je sobota, 13.august 2022, meniny má: Ľubomír
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Marek Ormandík vystavuje pokrivené „ksichty“, ktoré sú pravou tvárou našej spoločnosti

január 21, 2020 - 15:00
Sú mementom spoločnosti, kde nad pokorou a slušnosťou vyhráva zištnosť a pretvárka. Výsostne aktuálni „krikľúni“, démoni aj proroci výtvarníka Mareka Ormandíka, ktorými nastavuje zrkadlo dnešnému dianiu v spoločnosti, sa predstavia verejnosti na výstave Ksicht v bratislavskej Galérii 19 od 23. januára do 1. marca 2020.
Foto: 

Vyše 50 nových diel, ktoré vznikli počas aktuálneho a minulého roka, vystaví autor po prvýkrát.

„Uhrančivému pohľadu týchto portrétov nemožno ujsť, sú nástojčivé ako hlad, mrzia nás ako stará krivda a urážajú ako pravda,“ konštatuje kurátor výstavy Miroslav Haľák, ktorý pôsobí v prestížnej viedenskej galérii. „V hlavách Mareka Ormandíka paradoxne nie je zakódované neprirodzené správanie či neľudská vypätosť zmyslov, ale skôr tienistá stránka ľudského výrazu. Výsledkom kolízie farieb a línií je v tomto prípade obraz afektov našej kultúry,“ dodáva.

V tvárach sa Marek Ormandík snaží zachytiť víry myšlienok farbou. K motívu „hlavy“ sa vracia počas celej svojej maliarskej kariéry už takmer tri desaťročia. 

V najnovšom cykle Portrait of death sa „röntgenovaním“ tvárí blížnych zamýšľa nad ich pominuteľnusťou - memento mori. Veľkorozmerné obrazy búst zas vypovedajú o adorovaní zloduchov. A séria plátien Chorus, ktorá zobrazuje vypäté emócie v hlavách s otvorenými ústami, nechá na divákovi, aby sa rozhodol, či tváre kričia od bolesti alebo radostne spievajú.

„Citovo vypätá tvár týchto hláv je výsledkom tvorivého zápalu a záujmu o človeka a nie iba rutinným vyprázdňovaním konvenčnej formy. Tristnosť farieb a čiar, z ktorých sú vymodelované hlavy, sa svojou naliehavosťou automaticky stáva projekčnou plochou našich vlastných obsahov. Jedinečnosť Ormandíkových krikľúňov, orantov, starcov, démonov a prorokov tkvie v ich schopnosti absorbovať, ale súčasne aj vyžarovať životnú energiu. Nielenže prijímajú od nás celé spektrum emócií, ale zosilnené ich aj vyžarujú,“ vysvetlil kurátor Miroslav Haľák, ktorý je súčasne spoluautorom novej monografie o Marekovi Ormandíkovi.

300-stranovú knihu, ktorá prináša prvý ucelený obraz o živote a tvorbe tohto výrazného predstaviteľa strednej generácie slovenského maliarstva, predstavia v premiére počas vernisáže výstavy 23. januára 2020. Rozsiahla publikácia, ktorá obsahuje reprodukcie vyše 400 diel Mareka Ormandíka, esej Miroslava Haľáka, krátke postrehy ďalších kunsthistorikov aj rozsiahly rozhovor o Ormandíkovom detstve, študentských časoch a filozofii jeho tvorby, vyšla čerstvo vo vydavateľstve Slovart.

Vizitka:

Názov výstavy: Marek Ormandík KSICHT

Miesto: Galéria 19, Lazaretská 19, Bratislava

Kurátor: Miroslav Haľák

Vernisáž: štvrtok, 23. 1. 2020, 18:00

Sprievodný program vernisáže: premiérové predstavenie novej monografie Mareka Ormandíka

Trvanie výstavy: 23. 1. - 1. 3. 2020

Otváracie hodiny: utorok – nedeľa, 14.00 – 19.00

O autorovi:

Marek Ormandík (1968) absolvoval v rokoch 1987 – 1993 štúdium na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Jeho tvorba siaha od veľkorozmerných a komorných malieb cez ilustráciu, kresbu až po sochárske diela. Za dvadsaťpäť rokov aktívnej umeleckej činnosti, mohli jeho diela zhliadnuť diváci na desiatkach výstav doma aj v zahraničí. Samostatne vystavoval v susedných Čechách, Poľsku, Rakúsku, Maďarsku, ale aj v Nórsku, Francúzsku, Chorvátsku, Taliansku, Nemecku, Rusku, Bielorusku, Slovinsku, Srbsku... 

Aktuálne prebieha jeho výstava Figurman (spoluvystavujúcim je bieloruský maliar Igor Tišin) v Zoya museum v Modre.

Samostatné výstavy (výber):

2019 Danubiana Meulensteen Art Museum, Čunovo - Múr Marekov

2018 Galéria Bellart, Viedeň, Rakúsko - Night Cruise

2017 Galerie M1 - Kunstzone, Gera, Nemecko - Maľba

Kolektívne výstavy (výber):

2019 Belvedere Viedeň, Rakúsko, Johanna Kandl...

2017 Cité internationale des arts, Paríž, Francúzsko - Slovenské umenie

2016 Múzeum moderného umenia, Olomouc, Česko - Šumenie anjelských krídiel

Ocenenia (výber):

2010 Krištáľové krídlo za umenie

2008 Cena Martina Benku

2007 Meulensteen Art Award

- - Inzercia - -