Dnes je nedeľa, 14.august 2022, meniny má: Mojmír
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Poobedňajší spánok ÁNO! No nesmie byť dlhší, než ...

február 04, 2019 - 13:00
Dvadsať minút. Presne toľko podľa odborníkov stačí, aby sme si doplnili zásoby energie a hravo preplávali druhou polovicou dňa.
Foto: 
Shutterstock

Na úvod zopár zaujímavých čísiel. Vedeli ste, že podľa štatistík trpí poruchami spánku až 30% populácie, pričom ak vás sužujú dlhšie než tridsať dní, ide o problém chronickej nespavosti? K jeho odbúraniu sa doposiaľ za najvhodnejšiu metódu osvedčili relaxačné techniky.

No vráťme sa späť k spánku v poobedňajších hodinách, ktorý má veľký význam. Veď:

  • Prispieva k regenerácii organizmu
  • Uvoľňuje organizmus od stresu a napätia
  • Zvyšuje pracovnú výkonnosť. To si koniec koncov uvedomuje čoraz viac spoločností a "šlofíka" po výdatnom obede postupne zaraďujú do pracovného času

Nič netreba preháňať

Platí to samozrejme aj o poobedňajšej sieste. Kým v južanských krajinách sa stal daný zvyk bežnou súčasťou každodenného života, u nás si na prekonanie únavy počas pracovných dní musíme pomôcť kofeínom alebo krátkou prechádzkou po pracovisku. Za aspoň dvadsať minútový oddych by pritom nejeden z nás zniesol zamestnávateľovi modré z neba.

Popoludňajší spánok v trvaní dlhšom ako pol hodiny však narúša denný biorytmus, spôsobuje nespavosť v neskorších hodinách a prebudenie po tomto „limite“ máva na organizmus skôr opačný efekt. Veď po pol hodinke zvykneme upadať do hlbokého spánku, z ktorého sa prebúdza podstatne ťažšie.

Nezabudnite, že ...

... kvalitný spánok je dôležitý pre správnu činnosť mozgu i celý rad metabolických pochodov. Poobedňajší spánok v žiadnom prípade nedokáže nahradiť ten nočný. Prerušovaný, respektíve nedostatočný spánok, vedie k vzniku obezity, cukrovky druhého typu a negatívne vplýva na imunitný systém. O depresiách, riziku cievnych mozgových príhod a infarktov azda netreba hovoriť.

- - Inzercia - -