Dnes je sobota, 13.august 2022, meniny má: Ľubomír
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Slovensko má byť na čo hrdé: Do života uviedli publikáciu venovanú folklóru!

jún 21, 2018 - 22:17
Čo dedina, to iný kroj. A každý z nich odzrkadľuje tradície a charakter kraja, v ktorom vznikol. Vo výšivkách je vyšitý príbeh Slovenska, jeho radosti i smútky, trápenia a víťazstvá. A hoci ľudové tradície sú tým, čo nás azda najvýraznejšie definuje, na Slovensku chýbala významnejšia publikácia, ktorá by komplexne zmapovala ľudové kroje. Až do včerajšieho dňa, kedy do života uviedli unikátnu publikáciu Odetí do krásy a jednou z jej krstných rodičov sa stala aj autorka myšlienky Dňa kroja, riaditeľka vydavateľstva STAR production Mária Reháková.
Foto: 

Pokrstili unikátnu encyklopedicko-zážitkovú publikáciu Odetí do krásy

Dlh voči našej ľudovej kultúre splatilo vydavateľstvo IKAR, ktoré uviedlo na trh jedinečnú encyklopédiu venovanú slovenským krojom a folklóru Odetí do krásy. Po prvýkrát na Slovensku tak vychádza kniha, ktorá okrem dôstojnej prezentácie bohatého kultúrneho dedičstva prináša aj pohľad na skutočnú krásu. Krásu a farebnosť slovenských krojov, ktoré zozbierala rodáčka z detvianskych lazov Jana Kucbeľová. Jej zbierka obsahuje vzácnosti, ktoré predstavujú náš národný poklad. Každý kúsok má nesmiernu historickú a kultúrnu hodnotu, ktorú zachytil fotograf Peter Brenkus na fascinujúcich záberoch. V knihe okrem zaujímavých historických faktov spoznáte aj príbehy jednotlivých krojov, osudy ich nositeľov či výrobkov.

Knihu uviedli do života krstní rodičia generálna riaditeľka STAR production, autorka myšlienky Dňa kroja Mária Reháková, dirigentka speváckeho zboru Lúčnice Elena Matušová, generálny riaditeľ Lúčnice Marián Turner a režisér Ján Ďurovčík. 

Krstní rodičia knihy

krojee014.jpg

Foto: 
Ivan Medveď

Autori knihy Peter Brenkus a Jana Kucbeľová

kroj2.jpg

Foto: 
Ivan Medveď

Riaditeľka vydavateľstva STAR production Mária Reháková a generálny riaditeľ Lúčnice Marián Turner

rehakova.jpg

Foto: 
Ivan Medveď

krojee001.jpg

Foto: 
Ivan Medveď

Pozvanie na slávnostnú udalosť prijala aj ministerka kultúry Ľubica Laššáková. Tvorcom a ľuďom, ktorí sa na publikácii podieľali a venovali jej mnoho úsilia, poďakovala generálna riaditeľka vydavateľstva IKAR Gabriela Belopotocká. Slávnostný večerom, ktorý patril autorom Jane Kucbeľovej, Petrovi Brenkusovi a grafickej dizajnérke Soni Šedivej, nás sprevádzala skvelá moderátorská dvojica - Roman Juraško a Andrea Belányiová.

krojj.jpg

Foto: 
Ivan Medveď

krojee021.jpg

Foto: 
Ivan Medveď

 Večer v štýle slovenského folklóru otvorili a uzavreli slovenské piesne v podaní speváckeho zboru Lúčnica pod vedením dirigentky Eleny Matušovej.

Ministerka kultúry Ľubica Laššáková a riaditeľka vydavateľstva IKAR Gabriela Belopotocká

krojj.jpg

Foto: 
Ivan Medveď

Spevácky zbor Lúčnice

krojee006.jpg

Foto: 
Ivan Medveď

Táto nádherná kniha bude krstená aj počas festivalu vo Východnej dňa 30. 06. 2018 a taktiež v Banskej Bystrici počas výnimočnej udalosti pre celé Slovensko - Dni kroja, ktorý vyhlásil týždenník Slovenka pri príležitosti osláv  jej sedemdesiatročnice. Ak sa chcete bližšie zoznámiť s knihou, autormi a krstnými rodičmi, príďte 8. septembra 2018 do Banskej Bystrice. Budeme sa tešiť! 

kroj1.jpg

Foto: 
Ivan Medveď

kroj3.jpg

Foto: 
Ivan Medveď

Pozrite si krásne zábery z krstu knihy

Odetí do krásy. Krst unikátnej obrazovej knihy

 

- - Inzercia - -