Dnes je sobota, 13.august 2022, meniny má: Ľubomír
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Krst knihy „Rusko mojimi farbičkami“

apríl 17, 2018 - 17:41
V nádherných priestoroch Moyzesovej siene v Bratislave sa dnes uskutočnil krst knihy Rusko mojimi farbičkami. Publikácia predstavuje diela vyše štyridsiatich malých umelcov zo základných škôl z Lučenca, Myjavy, Svidníka a Jastrabej. Tí sa zúčastnili výtvarnej súťaže vyhlásenej Veľvyslanectvom Ruskej federácie na Slovensku pod záštitou veľvyslanca Alexeja Leonidoviča Fedotova.
Foto: 
Ramon Leško

Krásne podujatie otvoril Mimoriadny a Splnomocnený Veľvyslanec Ruskej federácie Alexey Leonidovič Fedotov, ktorý sa v úvodných slovách poďakoval všetkým deťom, ktoré sa zapojili do výtvarnej súťaže. ,,Tento projekt sa začal pred troma rokmi v spolupráci s viacerými mestami na Slovensku - Žiarom nad Hronom, Šintavou, Svidníkom, Jastrabou, Lúčencom a Myjavou. Aktuálna téma sa týkala ruskej federácie, vesmíru, osobnostiam ruského života, časť bola venovaná aj téme boju s terorizmom. Všetky práce poukazujú aj na vzťah detí k Rusku ako takému a čo je dôležité, tieto práce sa stali súčasťou knihy Rusko mojimi farbičkami," povedal v úvodných slovách pán Fedotov, pričom pripomenul, že od prvého marca spustili novú súťaž pod témou Priatelíme sa s Ruskom.

K vydaniu knihy dopomohlo aj vydavateľstvo STAR production: ,,Som veľmi rada, že naše vydavateľstvo mohlo prispieť k tvorbe tejto knihy prácou našej redaktorky a grafikov. Ako Slovenka som veľmi šťastná, že existujú šikovné deti ako na gymnáziu v Žiari nad Hronom, z ktorých iniciatívy vznikla súťažná téma. Možno bude pre niektorých táto kniha v budúcnosti podnetom na to, aby pokračovali s maľovaním a stretneme sa s nimi ako s významnými maliarmi. Týždenník Slovenka bol založený na to, aby šíril slovenskú kultúru a bola by som rada, ak by sme v tejto tradícii pokračovali a preto vás veľmi radi podporíme," povedala pani Mária Reháková.

,,Keď nás prizvali k tomuto projektu, boli sme veľmi radi. Myslím, že táto spolupráca je veľmi príjemná a priateľská, preto by som chcela poďakovať všetkým, ktorí sa spolupodieľali na tvorbe tejto knižôčky," povedala počas príhovoru zástupkyňa riaditeľa Medzinárodného domu umenia Bibiana Valéria Marakyová.

Knihu pokrstili pastelkami

Knihu Rusko mojimi farbičkami pokrstili pán H.E. Alexey Leonidovič Fedotov – Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Russian Federation to Slovakia, pani Mária Reháková – generálna riaditeľka vydavateľstva STAR production a pani Valéria Marakyová - zástupkyňa riaditeľa medzinárodného domu umenia medzinárodný dom umenia pre deti.

Počas popoludnia bolo postarané aj o kultúrny program. Zaznelo muzikálové číslo dievčat zo Slovanského gymnázia, vystúpili tanečníci tanečnej skupiny Dansovia Petra Modrovského, Arina Zinovieva, žiačka Slovanského gymnázia predniesla báseň ruského básnika, nositeľa Nobelovej ceny za literatúru Josepha Brodského. Taktiež sme si vychutnali nádherný spev Zary Pragerovej a program uzavreli žiaci zo základnej školy pri Veľvyslanectve Ruskej federácie piesňou Vinok Dunaja. 

- - Inzercia - -