Dnes je sobota, 13.august 2022, meniny má: Ľubomír
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Oľga Feldeková: Narodeniny? Tie si nechcem ani pripomínať!

marec 28, 2018 - 13:09
Glosátorka a spisovateľka OĽGA FELDEKOVÁ dnes oslavuje svoje sedemdesiate piate narodeniny. K tomuto sviatku však podľa vlastných slov žiadne ceremónie nechystá. Darovala si k nim však menší darček - knihu mikropoviedok Minútové romány, ktorú v utorok pokrstila v jednom z bratislavských kníhkupectiev.
Foto: 
Dušan Kittler

U väčšiny z nás sú narodeniny tým pravým dôvodom na oslavu. U spisovateľky Oľgy Feldekovej to však neplatí a svoj dátum narodenia by najradšej vyškrtla z kalendára. ,,Ja narodeniny neoslavujem. Keď som ich neoslavovala vo svojich dvadsiatich, nerobím to ani teraz. Nechcem si to ani pripomínať, aj keď moji blízki si to pamätajú. Mala som na návšteve rodinu z Prahy, Bratislavy ale aj Budapešti, takže sa tomu nedá vyhnúť," prezradila nám so smiechom v hlase pani Feldeková, ktorá si toto narodeninové stretnutie spojila ako oslavu veľkonočných sviatkov, počas ktorých zvykne navariť aj päť druhov jedál. ,,Kedže každý z rodiny má inú diétu, robím aj päť jedál," dodala s tým, že na Veľkú noc nič "iné" , špeciálne, nepripravuje. 

Pokrstila novú publikáciu

Ako taký menší narodeninový darček možno pokladať novú publikáciu, ktorá obsahuje celkom 89 krátkych beletristických útvarov, glos a postrehov, prostredníctvom ktorých s humorom jej vlastným približuje svoj život a zážitky. ,,Minútové romány sa píšu celý život, stačí pár minút, aby človek niečo zažil. Ja mám to šťastie alebo smolu, že keď sa vyberiem na ulicu, tak sa mi vždy niečo udeje. Väčšinou to dopadne tak, že z toho vychádzam trápne, ale už som si zvykla. Mám na to svoje roky, aby som sa už nerozčuľovala," poznamenala Feldeková, ktorá by si želala, aby každý čitateľ v knižke našiel niečo, čo sám zažil.

r_feldekova_30.jpg

Foto: 
Dušan Kittler

,,Bolo by dobré, keby tam každý našiel príhodu, ktorá sa stala aj jemu, lebo ľuďom sa stávajú príhody, nie len mne sa stávajú. Ale niektorí to pustia jedným okom dnu, druhým von a ja keďže robím miniromány aj do rozhlasu, tak si to všímam, aby som mala o čom písať," vysvetlila Feldeková, ktorá sa krátkymi úsmevnými príbehmi prezentuje aj v relácii Sedem televízie Joj.

fe.jpg

Foto: 
Dušan Kittler

Prečítajte si tiež: Oľga Feldeková: Priala by som si ešte osemdesiat rokov manželstva

Veľkú časť svojho rozprávania v knihe venuje tiež spomienkam na rodnú Oravu. ,,Priznám sa, že čím viac o Orave píšem a spomínam si na ňu, tým mám väčší strach tam zájsť, lebo v tých príbehoch sa môže každý nájsť a keď sa tam niekto nájde, môže mu to byť nepríjemné. A niektorí ľudia sa zase budú hnevať, pretože tam nie sú," povedala spisovateľka.

r_feldekova_17.jpg

Foto: 
Dušan Kittler

Knihu, ktorú si darovala k dnešným 75. narodeninám, uviedla do života spolu s manželom, spisovateľom Ľubomírom Feldekom, tromi vnukmi a priateľkou, novinárkou Tinou Čornou. ,,Každý nech si to prečíta a príhodu, ktorá sa mu nebude páčiť, nech vytrhne," zavtipkovala Feldeková.

O hudobné spestrenie slávnostného večera sa postarala autorkina dcéra Katarína.

Pani Feldekovej prajeme aj my všetko najlepšie k narodeninám! 

- - Inzercia - -